Руски язык.26.02.2021

Задание 1. Раскройте скобки.

Образец: Девочка звонила (больная подруга). – Девочка звонила больной подруге.

  1. Старый город очень нравится американским туристам.
  2. В конце экскурсии нас привели к старинной крепости.
  3. Режиссёр предложил молодой актрисе интересную роль.
  4. Передай эту записку старшому тренеру.
  5. Я часто хожу в гости к бывшему соседу.
  6. Плохая погода помешала спортивным соревнованиям
  7. Скоро мы сдаём экзамен по русской литературей.
  8. Животные быстро привыкают к заботливым хозяевам.

Задание 2. Раскройте скобки.

Мы подошли к пушистому комку, который оказался котёнком. Мы дали маленькому котёнку молока. Он осторожно подошёл к стеклянной миске, понюхал, зажмурился и стал пить. Потом остановился, отдохнул и начал радостно бегать туда-сюда по узкому коридору. Мы придумали милому коту имя – Барсик. Барсик оказался добрым и общительным. Он всегда был рад новым друзьям и старым знакомым. Он даже подружился с огромной овчаркой, которая жила у нас во дворе.

Задание 3. Ответьте на вопросы, используя слова в скобках.

Образец: К какому экзамену он готовится? (серьёзный) – Он готовится к серьёзному экзамену.

  1. Какому другу вы писали письмо? близкому
  2. К какой подруге вы пойдёте на день рождения? лучшей
  3. По какому телефону ты звонила? мобильному
  4. К каким окнам подлетали птицы? открытым
  5. По какому морю плыли корабли? Чёрному
  6. По каким улицам будет проходить марафон? центральным

Задание 4. Вставьте пропущенные словосочетания в нужной форме.

Используйте словосочетания: дежурный врач, лучшая подруга, английский язык, известный поэт, маленькая ученица, большой праздник, входная дверь, вечерний город, классный руководитель.

Образец: У него поднялась температура, и он пошёл к дежурному врачу.

  1. Мы долго гуляли по вечерному городу.
  2. Я подошёл к входной двери и стал искать ключ.
  3. Оля завидует лучшей подруге, потому что она хорошо учится.
  4. Он вечно жалуется классному руководителю на соседа по парте.
  5. На площади стоит памятник известному поэту.
  6. В школе маленькой ученице больше всего нравится перемена.
  7. Город украшают к большому празднику.
  8. Школьница получила двойку по английскому языку .

Sponsored Post Learn from the experts: Create a successful blog with our brand new courseThe WordPress.com Blog

WordPress.com is excited to announce our newest offering: a course just for beginning bloggers where you’ll learn everything you need to know about blogging from the most trusted experts in the industry. We have helped millions of blogs get up and running, we know what works, and we want you to to know everything we know. This course provides all the fundamental skills and inspiration you need to get your blog started, an interactive community forum, and content updated annually.

Մաթեմատիկա 26.02.2021

Ճանապարհ, ժամանակ արագություն

Դասարանական առաջադրանքներ
1․360կմ ճանապարհն ավտոմեքենան անցել է 90կմ/ժ, ավտոբուսը՝ 60կմ/ժ, իսկ հեծյալը՝ 12կմ/ժ արագությամբ։ հաշվի՛ր նրանց ծախսած ժամանակը։
1)360:90=4կմ/ժ․
2)360:60=6կմ/ժ․
3)360:12=30կմ/ժ․
4)30+4+6=40կմ/ժ․

                                                                       Պա՝տ․40կմ/ժ
  1. Ավտոմեքենան գյուղից քաղաք ճանապարհն անցավ 4 ժամում 60կմ/ժ արագությամբ։ Քանի՞ ժամում նա կանցներ այդ ճանապարը, եթե ընթանար 20կմ/ժ-ով ավելի արագությամբ։
    1)60×4=240կմ/ժ
    2)60+20=80կմ/ժ
    3)240:80=3կմ/ժ
    Պա՝տ․3կմ/ժ

3․ Միմյանցից 450կմ հեռավորությամբ երկու վայրերից միաժամանակ իրար ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա և հանդիպեցին 3ժ հետո։ Դրանցից մեկի արագությունը 80կմ/ժ էր։
1)3×80=240կմ/ժ
2)450-240=210կմ/ժ
3)210:3=70կմ/ժ

                                                                                           Պա՝տ․70կմ/ժ

Հաշվի՛ր մյուսի արագությունը։
4․
210+140=350, 140։70=2 Պատ․՝2 ժամում
5․ Ո՞ր թվանշաններով կարող է վերջանալ 4-ի պատիկ թիվը։
4, 8, 72, 16, 20, 24, 28, 32:
Տնային առաջադրանքներ

  1. Հայկենց տնից մինչև դպրոց 450մ է։ Հայկն այդ օրը դպրոց է գնացել 50մ/ր արագությամբ, իսկ վերադարձել է 30մ/ր արագությամբ։ նա որքա՞ն ժամանակ է ծախսել դպրոց գնալու և վերադառնալու համար։ 450:50=9, 450:30=15ր Պա`տ․ 24ր
  2. A և B վայրերից իրար ընդառաջ դուրս եկան երկու հեծյալ։ հանդիպման պահին A վայրից մեկնողն անցել է 25կմ ճանապարհ։ Այդ պահին որքա՞ն էր մյուս հեծյալի հեռավորությունը A վայրից։
    Պատ․՝ 25
  3. Հաշվի՛ր 48-ի բաժանարարների քանակը։ 8 հատ

4․ Կա՞ արդյոք 8-ի պատիկ թիվ, որի գրությունը վերջանա 7-ով։ Չկա

Մաթեմատիկա 25.02.2021

Ճանապարհ, ժամանակ արագություն

Դասարանական առաջադրանքներ

1 Հաշվի՛ր ավտոմեքենայի և ավտոբուսի արագությունները գիտենալով, որ ավտոմեքենան 240կմ ճանապարհն անցել է 3 ժամում, իսկ ավտոբուսը՝ 4 ժամում։  240:3=80, 240:4=60

2. Ավտոմեքենան առաջին 2 ժամում ընթացավ 80կմ/ժ արագությամբ, իսկ հաջորդ 2 ժամում՝ 20կմ/ժ-ով արագ։ Որքա՞ն ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ 4 ժամում։ 80×2=160, 80+20=100, 100×2=200, 200+160=360

3 Զբոսաշրջիկը 3 ժ գնաց ավտոբուսով 80կմ/ժ արագությամբ, այնուհետև 2ժ գնաց ձիով 10կմ/ժ արագությամբ։ Դրանից հետո նրան մնաց անցնելու ևս 7կմ։ Որքա՞ն ճանապարհ էր նախատեսել անցնել զբոսաշրջիկը։ 80×3=240, 10×2=20, 240+20+7=267

4 Գնացքը երկու օրում միևնույն արագությամբ անցավ 1400կմ ճանապարհ։ Առաջին օրը նա գնաց 8ժ, իսկ երկրորդ օրը՝ 4ժ-ով ավելի։ Որքա՞ն ճանապարհ անցավ նա երկրորդ օրը։  8+4=12, 12+8=20, 1400:20=70, 70×8=560, 12×10=840

5 A վայրից միաժամանակ միևնույն ուղղությամբ դուրս եկան երկու մեքենա։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 2ժ հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 70կմ/ժ է, իսկ մյուսինը՝ 80կմ/ժ։ 70×2=140, 80×2=160, 160-140=20

Տնային առաջադրանքներ

1․ Հեծանվորդը առաջին 2 ժամում ընթացավ 18կմ/ժ արագությամբ, հետո արագությունը 3կմ/ժ-ով փոքրացրեց և գնաց ևս 2 ժամ։ Նա որքա՞ն ճանապարհ անցավ այդ 4 ժամում։ 18:2=9 9-3=6 18+6=24

2․ Զբոսաշրջիկը 4 ժ գնաց ավտոբուսով 70կմ/ժ արագությամբ, այնուհետև 5ժ գնաց ձիով 20կմ/ժ արագությամբ։ Դրանից հետո նրան մնաց անցնելու ևս 5կմ։ Որքա՞ն ճանապարհ էր նախատեսել անցնել զբոսաշրջիկը։ 70×4=280, 20×5=100, 280+100+5=385

3. Գյուղից դեպի սար միաժամանակ մեկնեցին երկու հեծյալ։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը մեկնելուց 40ր հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 130մ/ր է, իսկ մյուսինը՝ 145մ/ր։ 130×40=5200, 145×40=5800, 145×40=5800

4 Գտի՛ր այն եռանիշ թվերը, որոնց թվանշանների գումարը 4 է։

112, 103, 400, 310, 130, 202, 121, 301

Мoя семя…

Привет, я Нране , сегодня я расскажу о своей семье, я учусь в 4 классе. У меня есть большая семья. Я моя сестра, мой брат, моя мама и папа. Я очень люблю свою семью. Мои мама и папа очень внимательно относятся к нам. Мою маму зовут Арпине, моего папу зовут Вазген, мою сестру зовут Наре, моего брата зовут Ной. Мой папа — оператор, снимает разные фильмы, папен любимый цвет,ето чёорны мой папа работает в Armenia TV. Моя мама работала журналистом, мамена любимы цвет белы, она работала в Armenia TV. Моя сестра учится в 9 классе, ее любимый цвет — белый. Мои любимые цвета — синий и красный.
я очень люблю свою семью
Спасибо

Քեֆ անողին քեֆ չի պակսիլ Ա Բ Գ

«Քեֆ անողին քեֆ չի պակսիլ» 

Ա-գլխում անծանոթ բառեր չունեմ

Բ-մունետիկներ-լրաբերներ, զանցառուներ-անուշադիր, բիզ-գործիք որը ոկտագործում են կոշկակարները վզակոթ-Վզի ետևի մասը

Գ- մարգարե-կախարդ, գուշակ

Մաթեմատիկա․ Դասարանակային առաջադրանքներ 23.02.2021

Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Ինքնաթիռը քանի՞ կիլոմետր կթռչի 3 ժամում, եթե նրա թռիչքի արագությունը 800կմ/ժ է։ 800×3=2400կմ
Պա՝տ․2400կմ
2․ Հաշվի՛ր ավտոմեքենայի և գնացքի անցած ճանապարը 4 ժամում՝ իմանալով, որ ավտոմեքենան ընթացել է 70կմ/ժ արագությամբ, իսկ գնացքը՝ 15կմ/ժ-ով ավելի արագ։
70×4=280կմ 15×4=60կմ 280+60=340կմ
Պա՝տ․ 340կմ

3․ Հեծյալը 130մ/ր արագությամբ A վայրից շարժվեց դեպի 5կմ300մ հեռավորության վրա գտնվող B վայրը։ Որքա՞ն ճանապարհ նա դեռ կունենա անցնելու շարժվելուց 30ր հետո։

4․ A և B վայրերից իրար ընդառաջ միաժամանակ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ Առաջին ավտոմեքենան շարժվում էր 85կմ/ժ արագությամբ, իսկ երկրորդը՝ 90կմ/ժ արագությամբ։ Շարժվելուց 2ժ հետո նրանք հանդիպեցին։ Հաշվի՛ր A և B վայրերի միջև եղած հեռավորությունը։ 85×2=170 90×2=180 180+170=350

  1. A վայրից հակադիր ուղղություններով միաժամանակ շարժվեցին երկու մեքենա։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 2ժ հետո, եթե մեքենաներից մեկի արագությունը 60կմ/ժ է, իսկ մյուսինը 70: 60×2=120
    70×2=140 140-120=20

6․ Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ՝ 5 կովի մեկ շաբաթ կերակրելու համար։
20×7=140 140×5=700
7․ Հաշվի՛ր, թե որքան ջուր է հոսում ծորակից 4 ժամում՝ գիտենալով, որ 1 ժամում հոսում է 240լ։
240×4=960

Իմ սիրելի երազը

Մի գեղեցիկ օր ես արթնացա և տեսա, որ հայտնվել եմ մի գեղեցիկ երկնքում ,որտեղ արևն և գեղեցիկ ծիածան են ապրում։Սկզբում ես շատ զարմացա, բայց հետո շատ ուրախացա։ Ես վախենում էի կանգնել ամպերի վրա, և ինձ թվում էր, որ հենց կանգնեմ ամպերի վրա կնկնեմ ցած։ Հետո ես լսեցի, որ մեկը ասաց մի վախեցիր գեղեցիկ աղջիկ կանգնիր այդ սպիտակ սիրունիկ ամպի վրա։ Ես շատ զարմացա և հարցրեցի․

—Ով ես դու, Ասացի ես։

—Ես ձեր սիրելի արևն եմ, Պատասխանեց արևն։

Մի կարճ ժամանակ մենք ընկերացանք երկուսով վազում էինք ծիածանի վրայով և հաշվում էինք նրա գեղեցիկ գույները։

Մաթեմատիկա․ Տնային առաջադրանքներ․ 22.02.2021

1Որքա՞ն ճանապարհ կանցնի կրիան 10 րոպեում, եթե նրա շարժման արագությունը 12մ/ր է։

Լուծում

10×12=120մ

2 Որքա՞ն ճանապարհ անցած կլինի արբանյակը թռիչքից 15վ հետո, եթե նրա թռիչքի արագությունը 8կմ/վ է։

Լուծում

15×8=120կմ

3. Ավտոմեքենան 90կմ/ժ արագությամբ  A քաղաքից մեկնեց 360կմ հեռավորության վրա գտնվող B քաղաքը։ A քաղաքից դուրս գալուց 3ժ հետո որքա՞ն կլինի նրա հեռավորությունը B քաղաքից։

Լուծում՝

90×3=270կմ

360-270=90կմ

4 A և B վայրերից իրար ընդառաջ միաժամանակ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ Առաջին ավտոմեքենան շարժվում էր 75կմ/ժ արագությամբ, իսկ երկրորդը՝ 80կմ/ժ արագությամբ։ Շարժվելուց 3ժ հետո նրանք հանդիպեցին։ Հաշվի՛ր A և B վայրերի միջև եղած հեռավորությունը։

75×3=225կմ

80×3=240կմ

225+240=465կմ

5. A վայրից հակադիր ուղղություններով միաժամանակ շարժվեցին երկու մեքենա։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 3ժ հետո, եթե մեքենաներից մեկի արագությունը 50կմ/ժ է, իսկ մյուսինը՝ 65կմ/ժ։

50×3=150

65×3=195

195+150=345

6 Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ՝ 1 կովի մեկ շաբաթ կերակրելու համար։

20×7=140կգ

7 Ծորակից 1ժամում հոսում է 240լ ջուր։ Քանի՞ ժամում կլցվի 2880լ տարողությամբ ջրավազանն այդ ծորակով։

2880:240=12ժ

Մաթեմատիկա 19.02.2021

Դասարանական առաջադրանքներ

1 Արտահայտի՛ր միլիլիտրով։

3լ450մլ= 3450մլ

42լ50մլ=42050մլ

7լ700մլ=7700մլ

2 Արտահայտի՛ր լիտրով և միլիլիտրով։

2500մլ=2լ500մլ

20020մլ=20լ20մլ

4050մլ=4լ50մլ

3 Երկու անոթներում կա 1լջուր։ Անոթներից մեկում կա 4 անգամ ավելի ջուր, քան մյուսում։ Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուր անոթում։  1000:5=200, 200×4=800                                   

4 Արայի մոտ կա 50 և 20 դրամանոց ընդհանուր թվով 26 մետաղադրամ։ Այդ մետաղադրամների ընդհանուր գումարը 940դրամ է։ Արան քանի՞ 50 և քանի՞ 20 դրամանոց մետաղադրամ ունի։ 50-20=30, 26×50=1300, 1300-940=360, 360:30=12, 26-12=14

5 Կարենի մտապահած քառանիշ թիվը միաժամանակ պատիկ է և՛ 2-ին, և՛ 5-ին, իսկ թվանշանների գումարը 27 է։ Ո՞րն է այդ թիվը։ 9990

Տնային առաջադրանքներ

1 Արտահայտի՛ր միլիլիտրով։

48լ7մլ=48007մլ

7լ77մլ=7077մլ

77լ7մլ=77007մլ

2 Արտահայտի՛ր լիտրով և միլիլիտրով։

4004մլ=4լ4մլ

3000մլ=3լ

20005մլ=20լ5մլ

3 Երկու անոթներում կա 2լ ջուր։ Անոթներից մեկում կա 4 անգամ ավելի ջուր, քան մյուսում։ Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուր անոթում։ 2000-400=1600, 1600:4=400

4 Հայկի մոտ կա 500 և 200 դրամանոց ընդհանուր թվով 25 մետաղադրամ։ Այդ մետաղադրամների ընդհանուր գումարը 9200դրամ է։ Հայկը քանի՞ 500 և քանի՞ 200 դրամանոց մետաղադրամ ունի։ 500-200=300, 25×500=12500, 12500-9200=3300, 3300:300=11, 25-11=14

5 Բացահայտի՛ր օրինաչափությունը և շարունակի՛ր։

20, 22, 26, 32, 40, 50, 62

80, 78, 74, 68, 60, 50, 38

Մաթեմատիկա․ Դասարանակային և Տնային առաջադրանք 18.02.2021

Դասարանական առաջադրանքներ
Օրինակ՝
248։5=49(3մն)
Ստ․ 49×5+3=248
2090:21․ Ո՞ր շարքի բոլոր թվերն են պատիկ 2-ին։
124, 390, 2056, 278, 52, 260, 7
124, 6482, 3, 148, 472
226, 648, 9624, 7830, 7892
2․ Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով և պատասխանի՛ր հարցերին։
65-60+5
420-400+20
1021-1000+21
Քանի՞ միավոր կա յուրաքանչյուր թվի միավորների կարգում։ 65-տասնակ,60+ միավոր 5,420-հարյուրյակ 400+տասնիակ 20,հազարյակ 1000+տասնակ 20+միավոր 1:
Այդ թվերից ո՞րնք է առանց մնացորդի բաժանվում 2-ի։ 420
Այդ թվերից որո՞նք են կենտ, և որո՞նք՝ զույգ։
կենտ-65, 1021:
զույգ-420:

  1. Ընտրի՛ր այն արտահայտությունները, որոնց արժեքը պատիկ է 2-ին։
    120+1124=1244այո
    1366-114=1252այո
    2251+215+212=2678այո
    4527-106-101=4320այո
    1575-24-24=1527ոչ
    2×277-211=343ոչ

4.Հետևելով օրինակին՝ կատարի՛ր բաժանում և ստուգի՛ր սրդյունքը։

Օրինակ՝

248։5=49(3մն)

Ստ․ 49×5+3=248

375:2= 187 (1մն)

75:5=75

375:10=37(5մն)

370:10=37

5․ Շախմատի խմբակում կա 11 տղա և 5 աղջիկ: Ամեն ամիս խմբակին միանում է 1 տղա և 3 աղջիկ: Քանի՞ ամիս անց խմբակում տղաների և աղջիկների քանակը կհավասարվի։
լուծում1)5+3+3+3=14, 2)11+1+1+1=14 Պա՝տ․3 Շափաթից։
Տնային առաջադրանքներ
1․ Ո՞ր շարքի բոլոր թվերն են պատիկ 2-ին։
3200, 324, 185, 4, 506
2902, 8, 442, 334, 2256
4388, 9, 880, 292
2․ Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով և պատասխանի՛ր հարցերին։
72-70+2
503-500+3
3250-3000+200+50
Քանի՞ միավոր կա յուրաքանչյուր թվի միավորների կարգում։ տասնակ 70+միավոր 2 հարյուրյակ 500+միավոր 3 հազարյակ 3000+հարյուրյակ 200+տասնակ 50:
Այդ թվերից ո՞րն է առանց մնացորդի բաժանվում 2-ի։ 72, 3250
Այդ թվերից որո՞նք են կենտ, և որո՞նք՝ զույգ։
կենտ-503
զույք-72, 3250

Տնային առաջադրանք

  1. Ընտրի՛ր այն արտահայտությունները, որոնց արժեքը պատիկ է 2-ին։
    418+2109=2527ոչ
    326+24=350այո
    2136-321=1815ոչ
    1562-28=1534այո
    2×251=502այո
    2×277+212=766այո
    4․ Հետևելով օրինակին՝ կատարի՛ր բաժանում և ստուգի՛ր սրդյունքը։

248։5=49(3մն)

Ստ․ 49×5+3=248

2090:2=1045

2794:5=558(4մն)

Ստ. 558×5+4=2794

2790:10=279

2797:10=279(7մն)

Ստ. 279×10+7=2797

5Հասմիկը, կարդալով օրական 12 էջ, ո՞րերորդ օրը կվերջացնի 124 էջանոց գրքի ընթերցումը։

124:12=10 (4մն)

Պատ.՝ 11 օրում