- Լրացրո՛ւ թիվը:
| 10հզ. | Հզ. | Հր. | Տս. | Մվ. | Թիվը |
| 4 | 0 | 5 | 0 | 4 | 40504 |
| 5 | 4 | 0 | 5 | 0 | 54050 |
| 2 | 5 | 4 | 0 | 5 | 25405 |
| 4 | 2 | 5 | 4 | 0 | 42540 |
| 5 | 4 | 2 | 5 | 4 | 54254 |
| 2 | 5 | 4 | 2 | 5 | 25425 |
- 2 Հաշվի՛ր արտադրյալը։
7 x 1 = 7
7 x 10 = 70
7 x 100 = 700
7 x 1000 = 7000
7 x 10000 = 10000
90000 : 10=9000
90000 : 100 = 900
90000 : 1000 = 90
90000 : 10000 =9
- 3 Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ 1 կգ խնձորն արժե 400 դրամ, իսկ 1 տանձը՝ 600 դրամ։ Որքա՞ն դրամ է պետք վճարել 4 կիլոգրամ խնձոր և 2 կիլոգրամ տանձ գնելու համար:
Լուծում 400×4=800 դր. Խ. 600×2=1200դր. Տ.
Պատ՝.1200դր.
Բ. Մսով կարկանդակն արժե 90 դրամ, իսկ կարտոֆիլով կարկանդակը՝ 40 դրամ: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 9 մսով և 5 կարտոֆիլով կարկանդակ գնելու համար:
Լուծում 90×9=810դր մ.կ. 40×5=200դր.կ.կ.
Պատ․՝810դր. 200դր.
Գ․ Մսով խաչապուրին արժե 120 դրամ, իսկ պանրով խաչապուրին՝ 70 դրամ: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 4 մսով և 6 պանրով կարկանդակ գնելու համար:
Լուծում120×4=420դր. Մ. Խ. 70×6=420դր. Պ.խ.
Պատ․՝420դր. 420դր.
Դ․ Գարիկն ուներ 6000 դրամ: Նա գնեց 4 կգ ձմերուկ և 3 կիլոգրամ սեխ: Որքա՞ն դրամ մնաց Գարիկի մոտ, եթե մեկ կիլոգրամ ձմերուկն արժեր 80 դրամ, իսկ մեկ կիլոգրամ սեխը՝ 120 դրամ:
Լուծում 4×80=320դր 3×120=360դր 360+320=680դր.
Պատ․՝680դր.
